Pod osłoną gór. Dzieje Rusi Karpackiej i Karpatorusinów (bez podpisu autora)

54,99 

Poprzednia najniższa cena z ostatnich 30 dni to 54,99 .

Tytuł: Pod osłoną gór. Dzieje Rusi Karpackiej i Karpatorusinów
Autor: Paul Robert Magocsi
Tłumaczenie: Marek Król
Wydawca: Libra
Stron: 588
Okładka: twarda
Format: 245x160x35 mm
Rok wydania
: 2022
Stan produktu: nowy, pełnowartościowy produkt (z podpisem autora)
Język wydania: polski
ISBN: 978-83-66699-33-5







na cenę zamówienia składa się koszt produktu + koszty pakowania i wysyłki
UWAGA!!! Książki z tej półki nie zostały podpisane przez autora.

3 w magazynie

SKU: KSIĄŻKI-PRM-2-bez-podpisu Kategoria: Tagi: , , , , , ,

WAŻNE!
– Sklep nie zbiera oraz nie udostępnia opinii o produktach.
W razie pytań o produkt prosimy o kontakt email lub tel

Opis

Pierwsza monografia naukowa dotycząca historii Rusi Karpackiej i Karpatorusinów, w której profesor Paul Robert Magocsi, autor o olbrzymim dorobku naukowym (wśród niemal 900 publikacji jego autorstwa jest 41 książek) stawia śmiałą tezę o istnieniu czwartej narodowości wschodniosłowiańskiej. Karpatorusini nigdy nie mieli własnego państwa, lecz od wieków zamieszkiwali ziemie zwane Rusią Karpacką, które dziś leżą w granicach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Rozsiana po całym świecie diaspora karpatorusińska obecna jest głównie na Węgrzech, w Serbii, Czechach, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.




Fragment książki

,,Jakie sensy kryją się w tym tytule? Lepsze byłoby może sformułowanie: „żadnych przyjaciół prócz gór”, jednak zostało ono już wykorzystane w książce o Kurdach – innym górskim narodzie, który w ostatnich dziesięcioleciach porównywano do Karpatorusinów. Te górskie narody łączy to, że nigdy nie miały własnego państwa, zaś te państwa, w których przyszło im żyć, wywierały zwykle negatywny wpływ na karpatorusińską czy kurdyjską społeczność i kulturę. W przypadku Karpatorusinów presja asymilacyjna trwająca od XIX w. stopniowo wypychała ich z nizin i pogórza z powrotem w stronę gór, a z terenów leżących po ich północnej stronie zostali w XX w. usunięci siłą. Zatem w najlepszym razie wyłącznie góry były dla nich osłoną i schronieniem.

Podtytuł wskazuje na dwa istotne elementy: kraj i naród. W kolejnych rozdziałach wykażemy, że w Europie istnieje historyczne terytorium zwane Rusią Karpacką. Nazwa i wiążące się z nią pojęcie są znane niektórym mieszkańcom tej krainy, choć nie znajdziemy jej ani na dawnych, ani na współczesnych mapach. Ziemię tę zamieszkiwali głównie – choć nie wyłącznie – Karpatorusini. Z drugiej strony, byli i są Karpatorusini żyjący – dawniej i dziś – poza terytorium Rusi Karpackiej. Mieszkają w sąsiadujących z nią krajach, na przykład w Serbii, czy też w bardzo odległych, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada. Tematem tej książki jest zatem Ruś Karpacka (ziemia), a także Karpatorusini (naród) rozproszeni w różnych zakątkach świata. […] Pod osłoną gór przypomina nieco podręcznik akademicki.

Trzydzieści rozdziałów układa się w zasadzie w porządek chronologiczny, śledząc wydarzenia i procesy historyczne od czasów prehistorycznych do współczesności. Starałem się zachować równowagę między problematyką polityczną, społeczno-gospodarczą i kulturalną (zwłaszcza religijną). […] Wiele rozdziałów rozpoczyna się od umieszczenia Rusi Karpackiej w szerszym kontekście krajów sprawujących rządy na jej terytorium oraz Europy jako całości. Dlatego Czytelnik będzie mógł się zapoznać z niektórymi aspektami historii Węgier, Polski, Monarchii Habsburgów, Czechosłowacji i Związku Sowieckiego.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe

Waga 1,080 kg
Wymiary 24,50 × 16 × 3,5 cm
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0