Fotorelacja XXVII Spotkania z Kulturą Łemkowską w Gorzowie // // Фоторелация з XXVII Стрічы з Лемківском Культуром в Ґожові
W Gorzowie Wlkp. 24 listopada 2019 roku, w niedzielny wieczór odbyło się już 27 Spotkanie z Kulturą Łemkowską organizowane przez Koło Stowarzyszenia Łemków z Gorzowa. Spotkanie to odbyło się w Teatrze im. J. Ostrewy i od 27 lat cieszy się ogromną popularnością. Na Wydarzenie to niezmiennie od tylu lat przybywa bardzo liczne grono sympatyków dorobku łemkowskiej społeczności.
Fakt, że wydarzenie rejestrowane jest m.in. przez TVP3, Radio Gorzów, Radio Zachód, Radio-Lemko oraz redakcję Gazety Lubuskiej i Gazety Nasze Miasto świadczy o tym, że cyklicznie odbywające się Spotkania z Kulturą Łemkowską są ważnym wydarzeniem kulturowym społeczności łemkowskiej w zachodniej części kraju.
Na początku spotkania wystąpił zespół Lemko Folk Tower, powstały w 2010 r. z inicjatywy ks. Artura Grabana. Zespół zaprezentował się oryginalnymi aranżacjami tradycyjnych łemkowskich pieśni. W swym repertuarze ma również własne kompozycje. Po Lemko Folk Tower wystąpił cieszący się od wielu lat niezwykłą popularnością zespół Lemko Tower. Obserwując obydwa zespoły przez ostatnie lata można śmiało powiedzieć, że twórczość w Ich wykonaniu przeszła pionierską drogę w kierunku uwspółcześnienia łemkowskiej muzyki. Zespoły ze Strzelec Krajeńskich w odważny sposób od wielu lat wykorzystywały instrumenty muzyczne, jakich tradycja łemkowskiej pieśni nie znała.
Działalność Lemko Tower stała się inspiracją do jeszcze bardziej odważnych kroków, takich jak rewolucyjny, wręcz wywrotowy sposób interpretacji łemkowskiej tradycji. Mowa o zespole Re-Karpaty, który był trzecim zespołem, jaki wystąpił na scenie gorzowskiego teatru. Oryginalnie brzmiące jazzowe dźwięki oraz śpiew w wykonaniu zjawiskowej wokalistki Goszi Tutko udowadnia nam, że muzyka folkowa może przybierać różne formy. Zespół fenomenalnie łączy tradycję z postępem. Improwizacja dźwięków, tak bardzo charakterystyczna dla muzyki jazzowej przedstawiona w tak profesjonalnej formie nie pozostawia nam złudzeń, że zespół Re-Karpaty ma szansę zawojować na scenie łemkowskiej i nie tylko łemkowskiej kultury.
Kolejnym zespołem, który uświetnił Spotkanie z Kulturą Łemkowską był zespół Burjan, powstały w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko, który przyjechał z Beskidu Niskiego. Zespół łączy ze sobą kulturę łemkowską, ukraińską, żydowską i pogórzańską. Swoją muzyką zespół Burjan zabrał nas w muzyczną podróż od Łemkowyny po Bałkany, aż do Serbii i Chorwacji. Zespół oprócz swej muzyki pokazał nam podobieństwo języka łemkowskiego do języka rusińskiego z południowych zakątków Europy.
Wieczór zakończył swym występem zespół Čendeš, znany wcześniej jako Rusin Čendeš Orchestra, który przyjechał do Gorzowa ze Słowacji. Zespół w swym dorobku przedstawia oryginalną interpretację tradycyjnego folkloru rusińskiego w połączeniu z elementami muzyki klasycznej, bałkańskich rytmów, elementów jazzowych i nie stroni od innych stylów.
Trzeba powiedzieć, że przez tych wiele lat, Spotkania z Kulturą Łemkowską w Gorzowie Wlkp. ulegają przeobrażeniu, chociaż z drugiej strony to bardziej należałoby zgodzić się z tym, że zmienia się tradycyjna kultura łemkowska. Młodzi ludzie mają własny pomysł na interpretację dziedzictwa kulturowego i naturalnym wydaje się fakt dokonywania się ewolucji spowodowanej wpływem środowiska, w którym żyjemy. Zmiana kształtu łemkowskiej kultury to objaw postępu, który pomaga utrzymać tożsamość Łemków w nowoczesnym świecie i z zaciekawieniem będziemy obserwować przyszłość łemkowskiej kultury nie tylko na scenie gorzowskiego teatru.
Autor wpisu i zdjęć: Andrzej Kowalski
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Najnowsze komentarze