Statut Stowarzyszenia Łemków
przyjęty na VIII kongresie Stowarzyszenia Łemków
Wydrukuj STATUT z DOCx ► Statut Stowarzyszenia Łemków po poprawkach przyjętych na VIII Kongresie | |
Wydrukuj STATUT z PDF ► Statut Stowarzyszenia Łemków po poprawkach przyjętych na VIII Kongresie |
Adres Statutu SL: https://www.stowarzyszenielemkow.pl/statut-sl/
Preambuła
My, Łemkowie, wierni tradycjom będących budowanym stuleciami narodowym skarbem, zdecydowani chronić i rozwijać rusińską tożsamość etniczną i rusiński język będący głównym tworzywem łemkowskiej kultury, jak też deklarujący potrzebę wspólnego strzeżenia i rozwijania odziedziczonego rusińskiego naturalnego, kulturowego, materialnego i duchowego bogactwa w duchu poszanowania niezbywalnych praw człowieka i wolności obywatelskich, jak też odpowiedzialności przed przyszłymi pokoleniami uchwalamy ten Statut Stowarzyszenia Łemków.
Rozdział I
- § 1.
Stowarzyszenie Łemków, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją społeczną posiadającą osobowość prawną.
- § 2.
Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- § 3.
Siedzibą naczelnych władz Stowarzyszenia jest miasto Legnica.
- § 4.
Stowarzyszenie ma prawo tworzenia kół terenowych na zasadach określonych w dalszych postanowieniach niniejszego Statutu.
- § 5.
Stowarzyszenie jest samorządną organizacją społeczną, działającą zgodnie z obowiązującym w RP porządkiem prawnym.
- § 6.
Zarząd Główny, Główna Komisja Rewizyjna i zarządy kół terenowych używają pieczęci korespondencyjnych z napisem w języku polskim lub łemkowskim (rusińskim) o treści: Stowarzyszenie Łemków, odpowiednio niżej – stopień organizacyjny, nr kodu pocztowego, siedziba i numer telefonu jednostki Stowarzyszenia.
Rozdział II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
Celami Stowarzyszenia są:
- § 7.
- integracja ludności łemkowskiej ,
- Podtrzymywanie i rozwijanie wszelkich przejawów etnicznej tożsamości łemkowskiej (rusińskiej). Za szczególnie ważne Stowarzyszenie uznaje nauczanie, używanie i rozwijanie języka rusińsko-łemkowskiego poprzez organizowanie działalności wydawniczej, oświatowej, naukowej oraz informacyjno-popularyzatorskiej w mediach w obszarze łemkoznawstwa (rusinoznawstwa).
- Ratowanie, pielęgnowanie, rozwój i upowszechnianie kultury duchowej, materialnej i społecznej Łemków (Rusinów).
- Nauczanie języka łemkowskiego w systemie pozaszkolnym, inicjowanie nauczania łemkowskiego języka w szkołach publicznych, wydawanie podręczników szkolnych. Propagowanie postawy dumy związanej ze znajomością języka łemkowskiego (rusińskiego) języka.
- Powołanie w ramach Stowarzyszenia komisji języka łemkowskiego – będącej instytucją opiniodawczo-doradczą w sprawach używania i nauczania języka łemkowskiego (rusińskiego).
- Popularyzacja historii Łemkowyny i Karpackiej Rusi, jak też wiedzy o kulturze życiu i działalności Łemków (Rusinów) poza granicami Polski,
- Propagowanie przyjaźni łemkowsko-polskiej oraz współpraca z podobnymi towarzystwami mniejszości narodowych w Polsce.
- § 8.
Wymienione w § 7 cele Stowarzyszenie realizuje przez:
- Organizowanie działalności kulturalnej i oświatowej poprzez takie formy jak: występy i przeglądy zespołów artystycznych, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmów, odczyty, prelekcje, seminaria, spotkania dyskusyjne, kursy, wystawy, zabawy towarzysko-taneczne i wieczornice.
- Tworzenie instytucjonalnych ośrodków prowadzących działania na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturalnej i sztuki łemkowskiej, takich jak biblioteki, czytelnie, kluby, świetlice i izby muzealne.
- Powoływanie i utrzymywanie zespołów artystycznych prezentujących łemkowską (rusińską) twórczość oraz innych sekcji zainteresowań o tym charakterze,
- Wydawanie czasopism, książek i i innych wydawnictw, broszur oraz materiałów repertuarowych i reklamowych. Prowadzenie stron internetowych co najmniej w języku łemkowskim (rusińskim).
- Skatalogowanie i zapisanie (w formie pisemnej i wizualnej) zabytków i reliktów kultury duchowej i materialnej Łemków (Rusinów).
- Organizowanie wycieczek i rajdów ze szczególnym uwzględnieniem Lemkowyny, t.j. Beskidu Niskiego i Krynickiego oraz Karpackiej Rusi.
- Organizowanie wszelkich imprez o charakterze sportowym.
- Reprezentowanie łemkowskiej grupy etnicznej przed organami administracji państwowej i samorządowej w kraju oraz przed wszelkimi instytucjami w zakresie opieki, zabezpieczenia, restaurowania i rekonstrukcji zabytków kultury materialnej Łemków (Rusinów),
- Uczestnictwo zespołów artystycznych zrzeszonych w Stowarzyszeniu w krajowych i międzynarodowych imprezach kulturalnych na ogólnie przyjętych zasadach,
- Reprezentowanie łemkowskiej grupy etnicznej przed krajowymi i międzynarodowymi instytucjami w celu chronienia i rozwoju etnicznej tożsamości Łemków (Rusinów), współpraca z władzami administracyjnymi Rzeczpospolitej Polskiej oraz z organizacjami, stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymi i samorządami, a także z instytucjami naukowymi i kulturalnymi w zakresie realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
- Współpraca z innymi organizacjami, a zwłaszcza łemkowskimi, które deklarują i realizują etniczny program rusiński.
- Stowarzyszenie Łemków, w trosce o jedność narodowego ruchu rusińskiego nie podejmuje współpracy z organizacjami, które nie uznają Łemków (Rusinów) za grupę etniczną, to jest bezpaństwowy naród rozwijający własną tożsamość.
Rozdział III
CZŁONKOWIE , ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
- § 9.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
a/ zwyczajnych,
b/ honorowych,
c/ wspierających
- Zwyczajnym członkiem Stowarzyszenia może być każdy kto jest pełnoletnim obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej lub innego kraju Europejskiej Unii, lub też innego kraju świata, który deklaruje przynależność do narodu łemkowskiego (rusińskiego) oraz uznaje cele statutowe Stowarzyszenia.
- Status honorowego członka Stowarzyszenia może być przyznany osobie lub organizacji za wybitne zasługi dla społeczności i kultury łemkowskiej.
- O nadaniu honorowego członkostwa decyduje Zarząd Główny.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna, prawna lub organizacja zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową, rzeczową lub intelektualną oraz zmierzająca do uczestniczenia w realizacji zadań statutowo-programowych Stowarzyszenia. Osoby prawne i organizacje mogą działać w Stowarzyszeniu poprzez swoich przedstawicieli.
- § 10.
- Przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia dokonuje zarząd koła na podstawie pisemnej deklaracji kandydata.
- Osobie, której odmówiono przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia, przysługuje w terminie 30 dni od daty doręczenia postanowienia odmownego prawo wniesienia odwołania do powszechnego zebrania koła, którego uchwała w tej sprawie jest ostateczna.
- § 11.
Członkowi Stowarzyszenia przysługuje:
- czynne i bierne prawo wyborcze,
- prawo zgłaszania wniosków i postulatów w sprawach dotyczących Stowarzyszenia do wszystkich jego władz, prawo korzystania z urządzeń kulturalno-oświatowych i usług Stowarzyszenia na zasadach określonych przez Zarząd Główny,
- prawo brania udziału w zebraniach koła
- prawo posiadania legitymacji i noszenia odznaki członkowskiej.
- 50% zniżki na wszystkie imprezy organizowane przez Stowarzyszenie.
- § 12.
Do obowiązków członka Stowarzyszenia należy:
- Przestrzeganie postanowień Statutu, i wykonywanie uchwał przyjętych przez władze Stowarzyszenia,
- Aktywny udział w realizacji statutowych celów Stowarzyszenia oraz ich propagowanie na zewnątrz,
- Regularne opłacanie składek członkowskich.
- § 13.
Członkostwo Stowarzyszenia ustaje wskutek :
a/ dobrowolnego wystąpienia ze stowarzyszenia zgłoszonego na piśmie do Zarządu Koła,
b/ skreślenia z listy członków,
c/ wykluczenia.
Skreślenie z listy członków może nastąpić w przypadku nie usprawiedliwionego zalegania w opłacaniu składek członkowskich przez okres co najmniej 24 miesięcy.
Wykluczenie ze Stowarzyszenia następuje w razie:
a/ naruszenia postanowień Statutu i uchwał przyjętych przez Stowarzyszenie,
b/ pozbawienia praw publicznych,
c/ działalności na szkodę Stowarzyszenia, wyrażanie postawy godzącej w dobro organizacji i społeczności łemkowskiej
Uchwałę o skreśleniu lub wykluczeniu członka z szeregów Stowarzyszenia podejmuje ogólne zebranie koła.
Od uchwały o skreśleniu lub wykluczeniu z szeregów Stowarzyszenia przysługuje Prawo odwołania się do Zarządu Głównego w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o skreśleniu lub wykluczeniu.
- § 14.
- Wszelkie spory między członkami Stowarzyszenia wynikłe z powodu na tle statutowej działalności rozstrzyga Zarząd Koła, od decyzji którego przysługuje prawo odwołania się do Zarządu Głównego w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji. Decyzja Zarządu Głównego jest ostateczna.
- Wszelkie spory między członkami Stowarzyszenia a jego organami lub między samymi organami, wynikłe na tle statutowej działalności rozstrzyga Zarząd Główny, którego decyzja jest ostateczna.
- Wszelkie spory między Zarządem Głównym a Komisją Rewizyjną przekazuje się do rozpatrzenia Krajowemu Kongresowi
Rozdział IV
STRUKTURA ORGANIZACYJNA I KOMPETENCJE ORGANÓW STOWARZYSZENIA
- § 15.
Struktura Stowarzyszenia zawiera:
- koła,
- władze naczelne.
- § 16.
- Koło terenowe jest podstawową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia.
- Do założenia koła wymagana jest liczba co najmniej 5 osób.
- Koło uzyskuje prawo do działania z chwilą powołania go na zebraniu założycielskim.
- Założenie koła wymaga zatwierdzenia uchwałą Zarządu Głównego. Obowiązek niezwłocznego aktualizowania rejestru kół spoczywa na Zarządzie Głównym.
- Organizacyjnie koło podlega Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.
- Uchwałę w sprawie rozwiązania Koła i przeznaczenia jego majątku podejmuje Krajowy Kongres większością 2/3 głosów w obecności co najmniej ½ ogólnej liczby uprawnionych do głosowania delegatów.
- § 17.
- Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 3 lata.
- Zasady zgłaszania liczby kandydatów do władz, zasady ich wyboru i sposób głosowania przy ich wyborze ustala zebranie odpowiedniego szczebla.
- § 18.
Uchwały władz Stowarzyszenia są podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej ½ ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.
- § 19.
- Zarząd Główny może uchylić uchwały koła, jeśli są one sprzeczne z przepisami prawa, postanowieniami Statutu, regulaminem lub programem działania Stowarzyszenia.
- § 20.
- Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być powoływani w skład innych władz tego samego szczebla, mają prawo brać udział w posiedzeniach zarządu odpowiedniego szczebla z głosem doradczym;
- § 21.
- Z krajowych kongresów, powszechnych zebrań koła oraz posiedzeń władz Stowarzyszenia sporządza się na bieżąco protokoły, które podpisuje przewodniczący obrad i protokolant. Kopie protokołów, a także sprawozdań i planów pracy władze kół terenowych przekazują niezwłocznie do Zarządu Głównego. Podobne zasady obowiązują także komisje rewizyjne wszystkich szczebli.
- Inne dokumenty i pisma Stowarzyszenia (oprócz finansowych) podpisują: prezes lub jego zastępca oraz sekretarz właściwego organu Stowarzyszenia.
- § 22.
Obradom przewodniczą:
- Na zebraniach Zarządu Głównego Stowarzyszenia prezes lub zastępcy prezesa albo sekretarz Stowarzyszenia.
- Na kongresach krajowych i powszechnych zebraniach kół Stowarzyszenia: członkowie lub delegaci wybrani przez te zgromadzenia.
- § 23.
Materiały z przeprowadzonych kontroli wraz z wnioskami komisje rewizyjne Stowarzyszenia przekazują jednostkom kontrolowanym oraz Zarządowi Głównemu które na tej podstawie wydają zalecenia pokontrolne.
Rozdział V
WŁADZE KOŁA
- § 24.
Władzami koła są:
- Powszechne zebranie koła.
- Zarząd koła.
- Komisja rewizyjna w kołach liczących ponad 15 członków.
- Powszechne zebranie koła.
- § 25.
- Powszechne zebranie koła, zwoływane przez jego zarząd, jest najwyższą władzą koła.
- § 26.
- Do powszechnego zebrania koła należy:
a/ rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności ustępującego zarządu i komisji rewizyjnej koła,
b/ na wniosek komisji rewizyjnej koła udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi koła ,
c/ rozpatrywanie wniosków zgłoszonych przez zarząd, komisję rewizyjną i członków koła,
d/ podejmowanie uchwał,
e/ ustalanie planów i form działania koła,
f/ wybór prezesa, zarządu i komisji rewizyjnej koła oraz delegatów na Kongres Krajowy,
- § 27.
- W powszechnym zebraniu koła biorą udział wszyscy jego członkowie.
- Zwyczajne zebranie koła zwoływane są przez kierownictwo kół w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz na pół roku, a zebranie sprawozdawcze w połowie kadencji .
- Zarząd Koła.
- § 28.
- Zarząd koła jest najwyższą władzą koła w okresie między powszechnymi zebraniami.
- Zarząd koła odpowiada za swoją działalność przed powszechnym zebraniem koła i Zarządem Głównym Stowarzyszenia.
- § 29.
- Zarząd koła składa się z prezesa i co najmniej 2 członków, którzy wybierają spośród siebie sekretarza i skarbnika a w kołach liczących więcej niż 20 członków – także zastępcę prezesa.
- § 30.
Do Zarządu Koła należy:
- realizacja planu pracy koła, uchwalonego przez powszechne zebranie koła,
- kierowanie na bieżąco pracą koła,
- wykonywanie uchwał powszechnego zebrania koła oraz uchwał i zaleceń Zarządu Głównego,
- zwoływanie powszechnych zebrań koła,
- zarządzanie i opieka nad majątkiem koła,
- czuwanie nad regularnym opłacaniem przez członków koła składek członkowskich oraz
- odprowadzanie ich w wysokości 25% na rachunek bankowy Zarządu Głównego Stowarzyszenia
- reprezentowanie koła, występowania w jego imieniu wobec miejscowych władz i organizacji społecznych.
- występowanie bezpośrednio z wnioskami i opiniami oraz postulatami do władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli,
- składanie sprawozdań ze swojej działalności Zarządowi Głównemu,
- podejmowanie uchwał o:
a)przyjęciu ubiegających się osób w poczet członków Stowarzyszenia,
- b) skreśleniu z listy członków Stowarzyszenia,
- c) wyborze delegatów na Kongres Krajowy i nadzwyczajny Kongres Krajowy.
- wykonywanie innych czynności wynikających z niniejszego statutu, a nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia lub zleconych przez władze Stowarzyszenia stopnia wyższego.
- § 31.
Zebrania zarządu koła odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Komisja rewizyjna koła.
- § 32.
- Komisja rewizyjna koła składa się z 3 członków, wybranych przez powszechne zebranie koła na okres 3 lat. Komisja Rewizyjna może być powołana wyłącznie w kołach liczących więcej jak 15 członków.
- Komisja rewizyjna koła wybiera ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza.
- § 33.
Do komisji rewizyjnej należy:
- kontrolowanie całokształtu działalności koła, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej
- kontrolowanie na bieżąco protokołów rozliczeniowych zabaw i innych imprez o charakterze dochodowym oraz bieżących wydatków koła,
- występowanie z żądaniem zwołania powszechnego zebrania koła w przypadku niewłaściwej, sprzecznej z celami statutowymi Stowarzyszenia, działalności zarządu,
- składanie na powszechnym zebraniu koła sprawozdania ze swojej działalności i zgłaszanie wniosku o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi koła.
- § 34.
Posiedzenia komisji rewizyjnej koła odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
Rozdział VI
NACZELNE WŁADZE STOWARZYSZENIA
- § 35.
Naczelnymi władzami Stowarzyszenia są:
- Krajowy Kongres
- Zarząd Główny
- Główna Komisja Rewizyjna
- Krajowy Kongres
- § 36.
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Krajowy Kongres.
- Krajowy Kongres może być zwyczajny lub nadzwyczajny.
- § 37.
- Zwyczajny Krajowy Kongres zwoływany jest przez Zarząd Główny raz na trzy lata.
- W Krajowym Kongresie udział biorą:
- z głosem decydującym- delegaci wybrani na powszechnych zebraniach kół (na zasadach ustalonych przez Zarząd Główny dotrzymując zasady proporcjonalności odnoszonej do liczby członków koła),
- z głosem doradczym-członkowie ustępującego Zarządu Głównego nie będący delegatami, członkowie honorowi Stowarzyszenia i osoby zaproszone.
- O terminie, miejscu i porządku obrad Krajowego Kongresu Zarząd Główny powiadamia delegatów pisemnie co najmniej na miesiąc przed terminem Kongresu.
- Delegaci wybrani przez Krajowy Kongres zachowują mandaty na okres kadencji.
- § 38.
- Nadzwyczajny Krajowy Kongres zwoływany jest przez Zarząd Główny:
- z inicjatywy własnej,
- na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej,
- na pisemny wniosek co najmniej 2/3 ogólnej liczby kół,
- na pisemny wniosek co najmniej 2/3 ogólnej liczby delegatów na zwyczajny Krajowy Kongres bieżącej kadencji,
2. W Nadzwyczajnym Krajowym Kongresie udział biorą:
- z głosem decydującym – delegaci wybrani na powszechnych zebraniach kół (na zasadach ustalonych przez Zarząd Główny dotrzymując zasady proporcjonalności odnoszonej do liczby członków koła),
- z głosem doradczym – członkowie ustępującego Zarządu Głównego nie będący delegatami, członkowie honorowi Stowarzyszenia i osoby zaproszone.
3.Nadzwyczajny Krajowy Kongres zwołany powinien być najpóźniej w terminie 3 miesięcy od daty podjęcia uchwały lub zgłoszenia wniosku.
4.Nadzwyczajny Krajowy Kongres obraduje wyłącznie nad sprawami dla których został zwołany.
- § 39.
Do Krajowego Kongresu należy:
- Przyjmowanie i wytyczanie kierunków działalności Stowarzyszenia,
- Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej,
- Udzielanie na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej absolutorium dla Zarządu Głównego,
- Wybór w głosowaniu tajnym prezesa Zarządu Głównego,
- Wybór w głosowaniu tajnym, lub jawnym członków Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej,
- Rozpatrywanie wniosków zgłoszonych przez delegatów i władze naczelne oraz podejmowanie uchwał w tych sprawach,
- Rozpatrywanie odwołań od postanowień władz naczelnych Stowarzyszenia,
- Nadawanie tytułu honorowego członka Stowarzyszenia,
- Podejmowanie uchwał w sprawie zmian w statucie Stowarzyszenia,
- Podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia i przeznaczenia jego majątku,
- Zarząd Główny
- § 40.
Zarząd Główny jest najwyższą władzą Stowarzyszenia w okresie między krajowymi kongresami i odpowiada za swoja pracę przed Krajowym Kongresem.
- § 41.
- Zarząd Główny kieruje działalnością Stowarzyszenia zgodnie ze Statutem i uchwałami Krajowego Kongresu.
- Do Zarządu Głównego należy:
- wykonywanie uchwał Krajowego Kongresu oraz składanie sprawozdań ze swojej działalności,
- ustalanie zasad wyboru delegatów na Krajowy Kongres
- uchwalanie planów działalności Stowarzyszenia oraz zatwierdzanie sprawozdań z ich wykonania,
- ustalanie szczegółowych zasad powoływania i rozwiązywania kół terenowych,
- uchwalanie regulaminu Zarządu Głównego oraz zarządów kół terenowych, a także innych regulaminów i instrukcji nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia,
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- powoływanie komisji problemowych oraz ustalenie zakresu ich działania,
- podejmowanie uchwał o nadaniu honorowego członkostwa Stowarzyszenia, ustanowienie odznak honorowych i dyplomów Stowarzyszenia oraz uchwalenie regulaminów ich nadania,
- rozpatrywanie odwołań od postanowień Zarządu Głównego,
- powoływanie centralnych zespołów artystycznych i sekcji Stowarzyszenia oraz zatwierdzanie ich regulaminów,
- zwoływanie Krajowego Kongresu,
- powoływanie organu prasowego Stowarzyszenia i wybór zatwierdzenia redaktora naczelnego,
- podejmowanie uchwał w sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji Krajowego Kongresu,
- § 42.
- W skład Zarządu Głównego wchodzą Prezes oraz 9-11 członków.
- Zarząd Główny wybiera spośród siebie Pierwszego Zastępcę Prezesa i Drugiego Zastępcę Prezesa, Sekretarza i Skarbnika.
- Redaktor naczelny organu prasowego Stowarzyszenia wchodzi w skład Zarządu Głównego z urzędu.
- W przypadku rezygnacji lub niemożności dalszego pełnienia funkcji przez Prezesa Zarządu Głównego, funkcję tę sprawuje do końca trwającej kadencji Pierwszy Zastępca Prezesa.
- W przypadku rezygnacji lub niemożności dalszego pełnienia funkcji przez Członka Zarządu Głównego, w skład Zarządu Głównego wchodzi osoba, która otrzymała na Krajowym Kongresie największą liczbę głosów, jednak nie weszła do Zarządu Głównego.
- § 43.
Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na 6 miesięcy.
- Główna Komisja Rewizyjna
- § 44.
- Główna Komisja Rewizyjna jest naczelnym organem kontrolnym działalności Stowarzyszenia i odpowiada za swoją działalność przed krajowym kongresem.
- Główna Komisja Rewizyjna składa się z 3-5 członków.
- Główna komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
- § 45.
Do Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrolowanie i ocenianie co najmniej raz w roku działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnianiem gospodarki finansowej,
- składanie Zarządowi Głównemu uwag wynikających z przeprowadzenia kontroli działalności Stowarzyszenia,
- składanie na Krajowym Kongresie sprawozdania ze swojej działalności i przedstawienie wniosków w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu,
- występowanie z żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Kongresu.
- § 46.
Główna Komisja rewizyjna ma prawo wglądu w każdej chwili do wszelkich ksiąg dowodów finansowych Zarządu Głównego i kół terenowych. W razie potrzeby Główna Komisja Rewizyjna zaprasza do swoich prac rzeczoznawców.
- § 47.
- Posiedzenia Głównej Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Rozdział VII
MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA
- § 48.
- Majątek Stowarzyszenia stanowią jego nieruchomości, fundusze i wyposażenie oraz inne niematerialne składniki majątku (np. prawa autorskie).
- Fundusze Stowarzyszenia składają się z:
a/ składek członkowskich,
b/ dotacji, zapisów i darowizn,
c/ dochodów z działalności statutowej,
d/ dochodów z działalności gospodarczej, prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów,
e/ wpisowego (pozostaje ono do dyspozycji koła).
- § 49.
- Majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd Główny zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami określonymi w instrukcji finansowej Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Wydzielonymi częściami majątku Stowarzyszenia mogą zarządzać również zarządy kół terenowych w zakresie ustalonym przez Zarząd Główny.
- §50.
Zasady prowadzenia gospodarki finansowej wszystkich kół ustala Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- § 51.
Dokumenty podpisują:
w sprawach korespondencyjnych:
- na szczeblu centralnym – prezes (bądź jego zastępca) i sekretarz Zarządu Głównego,
- na szczeblu koła – prezes (bądź jego zastępca ) i sekretarz koła.
w sprawach finansowych:
- na szczeblu centralnym – prezes (bądź jego zastępca) i skarbnik Zarządu Głównego,
- na szczeblu koła – prezes (bądź jego zastępca ) i skarbnik koła.
Rozdział VIII
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
- § 52.
Zmiana Statutu Stowarzyszenia wymaga uchwały Krajowego Kongresu, podjętej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej ½ ogólnej liczby uprawnionych do głosowania delegatów.
- § 53.
- Uchwałę w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia i przeznaczenia jego majątku podejmuje Krajowy Kongres większością 2/3 głosów w obecności co najmniej ½ ogólnej liczby uprawnionych do głosowania delegatów.
- W razie dobrowolnego rozwiązania Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, Kongres Krajowy przekaże majątek Stowarzyszenia organizacji, mającej tożsame cele co niniejsze Stowarzyszenie i stojącej na gruncie ideologii rusińskiej a nie ukraińskiej.
Adres statutu: https://www.stowarzyszenielemkow.pl/statut-sl/
Najnowsze komentarze